Trhovisko bude lepšie prístupné pre ľudí

Určite ste už zachytili v miestnych médiách článok o tom, že už v túto sobotu 25. marca bude na našom mestskom trhovisku oficiálne otvorená trhová sezóna. Návštevníkov bude vítať okrem samotných trhovníkov aj ľudová hudba a horúca káva, určite si to nenechajte ujsť.
 
Môj článok chcem však venovať inej, rovnako pozitívnej veci.
 
Ak naše mestské trhovisko poznáte, viete, že v jeho prednej časti sa dodatočne vyznačilo obojstranné parkovisko so šikmým státím – v rozpore so stavebným povolením. Tento priestor mal pôvodne slúžiť výlučne Domu kultúry, pre prípad väčších podujatí ako núdzové parkovisko. Aj napriek zákazovým značkám bolo však využívané denno denne širokou verejnosťou a to aj napriek tomu, že v okolí boli stále voľné parkovacie miesta.
 
Už od počiatku vytvorenia tohoto parkoviska na dláždenej ploche trhoviska som nesúhlasil s týmto riešením. Zrekonštruované trhovisko dostalo novú tvár, modernejší vzhľad a pravidelne vítalo množstvo návštevníkov. Tým, že sme tento hlavný vstupný koridor pre návštevníkov zabrali autami, sme svojim spôsobom znemožnili pohodlný prístup všetkým návštevníkom trhoviska. Návštevníci museli na trhovisko prichádzať buď po ceste alebo sa museli predierať medzi tu stojacími autami. Bola to nekomfortná a nepríjemná situácia.
 
Tejto téme som sa venoval aj v priloženom videu.
 
Nie je to však len o samotnom trhu. Problémom sa stáva stále väčšie a väčšie množstvo áut v našich uliciach. Tieto však nie sú stavané na takýto trend a ani nechceme aby boli. Nechceme mať totiž ulice plné betónových parkovísk a širokých asfaltových ciest. Chceme mať ulice viac zelené, ulice pre ľudí. Pre deti, mamičky s kočíkmi, starých rodičov ale aj pre všetkých ostatných.
 
Mestské trhovisko má byť priestorom, kde sa stretávajú ľudia, má mať v sebe ducha tradície, zvyklostí a niečoho príjemného. Som preto veľmi rád, že sa po našej spoločnej snahe s Martinou Hilkovičovou podarilo dosiahnuť zmenu a polovicu tejto časti parkoviska sme vrátili späť ľuďom. Vytvoril sa tu priestor pre ľudí s možnosťou oddýchnuť si na lavičke a bezpečne navštíviť naše mestské trhovisko.
Presunuté stojany na bicykle

Myslíme však aj na návštevníkov, ktorí potrebujú na trhovisko prichádzať na aute – či už bývajú ďalej, plánujú väčší nákup alebo im to tak skrátka vyhovuje. Okolie trhoviska totiž poskytuje množstvo parkovacích miest. Okrem novovzniknutých parkovacích plôch v zadnej časti parkoviska sa počas konania trhov dá zaparkovať aj pri fitness centre Girya. Nemusíte preto parkovať na ulici ale môžete si pohodlne zaparkovať v bezprostrednej blízkosti trhoviska. Preto ak prichádzate na aute, skúste využiť prístupovú cestu zo strany od hrádze, po Novomestskej ulici.

Ak však chcete pomôcť dopravnej situácii nie len v tejto lokalite ale aj v celom meste, skúste trhovisko navštíviť peši alebo na bicykli. Na trhovisku nájdete aj kvalitné stojany na bicykle. Tu si ich môžete počas nákupu bezpečne odložiť. Tieto stojany sa takisto presunuli aj do prednej časti, aby ste mohli mať bicykle viac na očiach. Trochu pohybu môže byť zároveň veľmi zdravým a príjemným začiatkom dňa.

Ďalšou zmenou v prospech motoristov je odstránenie zákazovej značky na druhej polovici šikmého parkoviska, kde od dnešného dňa môžete zaparkovať bez toho, aby ste porušovali zákon.

Verím, že tieto opatrenia privítate pozitívne a obľúbite si pravidelné návštevy mestského trhoviska.

Za promptné riešenie situácie chcem poďakovať vedeniu a pracovníkom mesta Sereď.

GALÉRIA