Zahraničná študijná cesta

V mesiaci október som sa zúčastnil študijnej cesty za príkladmi dobrej praxe v zahraničí. Absolvovali sme  zaujímavý a nabitý program zameraný hlavne na problematiku udržateľnej mobility a ochranu ovzdušia. Okrajovo sme sa preto venovali aj možnostiam spracovania odpadu. 
 
V rámci tejto cesty sme navštívili Rakúsko, Slovinsko aj Maďarsko. Študijná cesta bola organizovaná v rámci projektu Populair – Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia.
 

Človek dokáže odovzdať svojmu okoliu prostredníctvom svojej práce či aktivít o to viac, čím viac vedomostí dokáže on sám načerpať. Presadzovanie niektorých zmien môže byť náročné, lebo ľudia nie sú zvyknutí prijímať nové veci. Majú radi zaužívané postupy, aj keď zmena znamená vo väčšine prípadov posun k lepšiemu.

Práve dobré príklady z praxe ukazujú, aké zmeny sú možné a aký je ich výsledok. Sú to skutočne opatrenia, ktoré fungujú. Potrebná je už len vôla a sila chcieť niečo zmeniť.

Väčšina našich ciest viedla v rámci tejto študijnej cesty do miest, kde sa nebáli a nehostinný verejný priestor premenili na príjemné miesto pre život. Išlo vo väčšine o priestory, ktoré pred zmenou patrili automobilovej doprave. Išlo o veľké parkovacie plochy či široké cesty s viacerými jazdnými pruhmi. Boli to ale aj zabudnuté zákutia či miesta, ktorým sa ľudia vyhýbali práve z dôvodu, že na nich pôsobili negatívne.

V rámci svojho aktuálneho VŠ štúdia som sa na študijnej ceste venoval aj modro-zeleným opatreniam a tomu, ako k tejto problematike pristupujú jednotlivé samosprávy.

V mestách bolo vidieť viacero adaptačných opatrení, novo vytvorených zelených plôch či vodných prvkov. Veľký dôraz sa kládol aj na koreňové systémy stromov v stiesnených mestských podmienkach, vo väčšine osadených v spevnených plochách.

 

Som rád, že sa tejto študijnej cesty zúčastnila aj zamestnankyňa mesta z oddelenia životného prostredia. Práve vzdelávanie úradných pracovníkov je kľúčové preto, aby sa mohli tieto príklady dobrej praxe aplikovať aj v našich mestách.

GALÉRIA